Kontaktpersoner

...

Grönt Kort Yrkesodling trädgård: Maria Runnerstam som arbetar på Hvilan Utbildning. maria.runnerstam@hvilanutbildning.se 070-893 9626, 040-46 37 16.

Yrkesprov Frilandsodling/Växthusodling: Ingegerd Olsson, som är odlingslärare på Himmelstadlund; ingegerd.olsson@nbg.nu

Medlemsutvecklare LRF Trädgård Annika Öhman annika.ohman@lrf.se håller i det övergripande arbetet.

Grönt Kort Mjölk: Catharina Matsdotter, arbetar med rekrytering och projektledning inom de gröna näringarna. Bakgrund som utbildningschef på Svensk Mjölk AB, regionchef i husdjursförening. Arbetat med Grönt Kort sedan 2005. kattis@cayenne-konsult.se 070-2666949

Grönt Kort Gris: Anne J Andersson, lantbrukare Skivarp. Naturbrukslärare Nils Holgerssongymn Skurup inom bl.a. grisproduktion. Tidigare försökstekniker SLU, projektledare Svensk Husdjursskötsel. Arbetat med Grönt Kort sedan 2005. hortegarden@gmail.com 073-8560263

Grönt Kort Växtodling: Peter Borring, lantbrukare med växtodling, Skänninge. Teknik- och odlingslärare Vretagymnasiet. Regionordförande LRF Östergötland. Arbetat med Grönt Kort sedan 2005. peter.borring@telia.com 070-3436959

Grönt Kort Växtodling: Claes Pettersson, lantbrukare som driver växtodlingsgård i Östergötland strax utanför Skänninge. Arbetat med Grönt Kort sedan 2005. claes_pettersson@hotmail.com 070-8466263

Yrkesprov Växtodling: Tobias Joelsson, lärare på Vreta Naturbruksgymnasium, Tobias.Joelsson@nbg.nu

Grönt Kort övergripande frågor: Michael Insulander, michael.insulander@lrf.se 08-7875409

...